Eko sklad je konec meseca decembra objavil nov javni poziv ter spremembo že objavljenega javnega poziva.
1. Javni poziv 78FS-PO19: Finančne spodbude za naložbe v ukrepe trajnostne mobilnosti v podjetjih
Predmet in namen javnega poziva
Predmet javnega poziva so finančne spodbude v obliki
- nepovratnih sredstev in/ali
- kredita z ugodno obrestno mero (v nadaljnjem besedilu: kredit),
dodeljene po pravilu »de minimis« pomoči, za nove naložbe učinkovite rabe in rabe obnovljivih virov energije na območju Republike Slovenije.
Namen javnega poziva je spodbuditi izvedbo ukrepov trajnostne mobilnosti v podjetjih oz. prehod na trajnostno mobilnost v zasebnem sektorju in s tem prispevati k zmanjševanju emisij v sektorju promet.
Nova naložba je naložba za izvedbo enega ali več v nadaljevanju navedenih ukrepov, ki še ni bila zaključena ob oddaji vloge za pridobitev spodbude po tem javnem pozivu:
- mobilnostni načrti
- parkirišča za kolesa in kolesarnice
- električna kolesa (e-kolesa) in kolesa za službeno uporabo
- polnilnice za električna vozila
- polnilnice za vozila na vodik
- prikazovalniki bližnjih postajališč in odhodov z njih v realnem času
- registratorji odhoda/prihoda za trajnostne načine prevoza.
Upravičene osebe
Na javnem pozivu lahko sodelujejo pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki in druge fizične osebe, ki opravljajo registrirane dejavnosti, ali s predpisom ali z aktom o ustanovitvi določene dejavnosti, ki so vsi vpisani v poslovni register v Republiki Sloveniji, razen njihovih podružnic v tujini.
Spodbuda je lahko dodeljena samo za ukrepe, ki bodo izvedeni na/v nepremičnini, ki je v so/lasti oziroma v uporabi v prvem odstavku te točke navedenih upravičenih oseb. Vlagatelj, ki ni (edini) lastnik nepremičnine, mora k vlogi priložiti soglasje lastnika oziroma solastnikov nepremičnine, kot so razvidni iz Zemljiške knjige.
Upravičeni stroški
Tehnični pogoji in upravičeni stroški naložbe so določeni v Tehničnih pogojih.
Višina sofinanciranja
Višina nepovratnih sredstev za posamezne ukrepe je določena v prilogi Tehnični pogoji (v višini od 20 % do 50 % vrednosti naložbe), ki je sestavni del tega javnega poziva.
Višina kredita z ugodno obrestno mero (trimesečni EURIBOR + 1,3 %) znaša največ do 80 % upravičenih stroškov naložbe. Kredit se odobri v deležu (v odstotku) od vrednosti priznanih stroškov naložbe, tako da vsota nepovratnih sredstev in kredita ne presega priznanih stroškov naložbe.
Med upravičene stroške ne sodi davek na dodano vrednost, razen v primeru, ko upravičena oseba nima pravice do odbitka vstopnega davka na dodano vrednost.
2. Javni poziv 66SUB-EVPO19: Nepovratne finančne spodbude pravnim osebam za električna vozila
Predmet in namen javnega poziva
Predmet javnega poziva so nepovratne finančne spodbude za naložbe v nakup ali predelavo okolju prijaznejših vozil za cestni promet, ki bodo prvič po proizvodnji ali predelavi registrirana v Republiki Sloveniji in spadajo v eno izmed spodaj navedenih kategorij cestnih vozil:
- nakup novega vozila na električni pogon;
- nakup novega priključnega hibridnega vozila (plug-in) ali novega vozila na električni pogon s podaljševalnikom dosega (range extender);
- predelavo vozila v električno vozilo, tako da bo serijsko vgrajeni motor na notranje zgorevanje nadomeščen s pogonskim elektromotorjem.
Predelava vozila mora biti izvedena s strani pravne osebe ali samostojnega podjetnika.
Nepovratna finančna spodbuda za nakup novega vozila se lahko dodeli samo v primeru, da bo vlagatelj po nakupu vozila prvi lastnik vozila, ki je predmet nepovratne finančne spodbude, oziroma, na podlagi sklenjene pogodbe o finančnem lizingu, prvi zakupnik (lizingojemalec) vozila, ki je predmet nepovratne finančne spodbude. Nepovratna finančna spodbuda za predelavo vozila se lahko dodeli samo v primeru, da bo vlagatelj po predelavi vozila prvi lastnik predelanega vozila, ki je predmet nepovratne finančne spodbude.
Vozilo, pridobljeno z operativnim lizingom oziroma poslovnim najemom, ni upravičeno do nepovratne finančne spodbude.
Vozilo se lahko kupi, zakupi ali predela tudi v tujini pod pogojem, da gre za novo naložbo. Označitev vozila s preskusnimi tablicami ali trajnimi preskusnimi tablicami ne šteje za prvo registracijo po proizvodnji novega ali predelavi starega vozila.
Upravičene osebe
Upravičene osebe so:
- gospodarske družbe s sedežem v Republiki Sloveniji, ki niso družbe v težavah v skladu z Zakonom o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah (Uradni list RS, št. 5/17);
- druge pravne osebe zasebnega prava s sedežem v Republiki Sloveniji;
- samostojni podjetniki z registrirano dejavnostjo v Republiki Sloveniji in druge fizične osebe, ki kot poklic opravljajo določeno dejavnost v Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: zasebniki);
- pravne osebe javnega prava s sedežem v Republiki Sloveniji, ki imajo stvarno premoženje v svoji lasti, razen neposrednih uporabnikov državnega proračuna.
Upravičeni stroški
Nepovratna finančna spodbuda se lahko dodeli za:
- nakup novega vozila kategorije M1, N1, L7e, L6e, L5e, L4e, L3e, L2e, L1e-B ali L1e-A na električni pogon brez emisij CO2 na izpustu;
- predelavo vozila v električno vozilo, tako da bo serijsko vgrajeni motor na notranje zgorevanje nadomeščen s pogonskim elektromotorjem, kategorije M1, N1, L7e ali L6e;
- nakup novega priključnega hibridnega vozila (plug-in) ali novega vozila na električni pogon s podaljševalnikom dosega (range extender), z emisijami CO2 na izpustu manjšimi od 50 g CO2/km, kategorije M1 ali N1.
Vozila, ki so predmet nepovratnih finančnih spodbud, morajo biti opremljena z akumulatorji, ki ne temeljijo na svinčevi tehnologiji.
Priznani stroški naložbe so (vključno z DDV):
- strošek nakupa novega vozila na električni pogon (najem baterije se šteje za priznan strošek naložbe);
- strošek nakupa novega priključnega hibridnega vozila (plug-in) ali novega vozila na električni pogon s podaljševalnikom dosega (range extender);
- stroški sestavnih delov, potrebnih za predelavo vozila na električni pogon, in stroški dela predelave.
Za pomoč pri prijavi na Javna poziva ne spreglejte izobraževanj, s katerimi se lahko odlično pripravite:
SAMOOSKRBA z električno energijo – nove tehnične zahteve
Pravilniki in Tehnične smernice, dopolnitve Energetskega zakona in Sistemskih obratovalnih navodil za distribucijsko omrežje električne energije
PAMETNE POLNILNE POSTAJE ZA ELEKTRIČNA VOZILA – načrtovanje, vzdrževanje in preverjanje
Vse o postavitvi in varnem delovanju pametnih polnilnih postaj, ki jih sofinancira tudi država
Business Case Study
Kako učinkovito pripraviti “Business Case Study” – praktični nasveti za hiter prenos v prakso
Javno-zasebna partnerstva od A do Ž
Nova finančna persepktiva EU in novi Zakon o nekaterih koncesijskih pogodbah (ZNKP)